Vitajte na stránkach pekného kraja Hornej Oravy a Gminy Czarny Dunajec

Práve ste otvorili webovú stránku Pekný kraj. Ponúka informácie o prírodných krásach, zaujímavostiach a možnostiach prežiť nezabudnuteľné zážitky v dolinách a na vrchoch Hornej Oravy a Podhalia. 27 vybratých obcí týchto regiónov vás osloví aj svojou históriou, kultúrnymi pamiatkami, originálnou umeleckou tvorivosťou.

Horná Orava a Podhalie sú rodným krajom goralov, potomkov kolonistov, ktorí od konca stredoveku osídľovali tieto podhorské oblasti. Po stáročia bojovali s drsnou prírodou o kúsok zeme, pasienky a domov pre svoje rodiny. Život goralov na slovenskej a poľskej strane nebol odlišný – vždy ich spájali hory a materský – goralský jazyk; dnes aj členstvo v Euroregióne Tatry, ktoré podnecuje spoločne rozvíjať spoločenský, kultúrny i hospodársky život.

Jednou z takýchto akcií je aj internetový projekt Nástroje rozvoja cestovného ruchu regiónu Hornej Oravy a Gminy Czarny Dunajec s využitím jeho potencionálu kultúrneho a prírodného dedičstva, ktorého obsah sa pred vami na Peknej stránke.